جمعه 2 آبان 1393 - 28 ذو الحجة 1435 - Friday, 24 Oct 2014
1
چهار شنبه 13 آگوست 2014 | 17:04 ب.ظ
آشنایی با جمعیت دفاع از ملت فلسطین
جمعیت دفاع از ملت فلسطین تشکلی غیر دولتی است که با هدف پاسداري از اصول، ارزش‌ها و آرمان‌های حضرت امام خميني(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامي پیرامون فلسطين به عنوان آرمان مشترك امت اسلامي فعالیت می‌کند.

جمعیت دفاع از ملت فلسطینجمعیت دفاع از ملت فلسطین تشکلی غیر دولتی است که موضوع اصلی فعالیت‌های خود را دفاع از مردم مظلوم فلسطین در مقابل ظلم رژیم صهیونیستی و نظام سلطه غربی قرار داده است.

طبق ماده ۱۳ اساس‌نامه جمعیت دفاع از ملت فلسطین، رسالت اين جمعيت پاسداري از اصول، ارزش‌ها و آرمان‌های حضرت امام خميني(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت الله خامنه‌اي در مورد فلسطين به عنوان آرمان مشترك امت اسلامي و حمايت از مبارزات ملت فلسطين است.

این تشکل تمام تلاش خود را برای دستیابی به اهداف کلان زیر به کار می‌بندد:
– آزاد سازي قدس شريف؛
– توانمندسازي ملت فلسطين براي بازگشت به سرزمين مادري خويش؛
– تشكيل حكومت مستقل فلسطيني مبتني بر خواست فلسطينيان اعم از مسلمان، مسيحي و يهودي؛
– جلب حمايت مردم ايران و جهان و دولت‌ها و پيگيري مطالبات مردم فلسطين در مجامع بين‌المللي براي احقاق حقوق مادي و معنوي آنان؛
– محاكمه جنايتكاران صهيونيست در مراجع صالحه و مقابله با توطئه‌هاي حاميان بين‌المللي رژيم صهيونيستي بويژه دولت آمريكا و صهيونيسم جهاني؛

«جمعيت دفاع از ملت فلسطين» بنا بر اساسنامه خود، در چهار زمينه فلسطين، صهيونيسم، رژيم صهيونيستي، جبهه مقاومت فعاليت مي كند و مباني نظري و عملي خود را به شرح ذيل اعلام کرده است:

- قضيه فلسطين، نه «مناقشه اسرائيل و فلسطين» يا «مناقشه اعراب و اسرائيل» يا مناقشه «اعراب و يهود» بلكه جنگ تمام عيار “مستضعفان” جهان با صهيونيسم بين الملل در خاكريز فلسطين است.

- صهيونيسم نه تنها با يهوديت بلكه با هيچ ديني ارتباط ندارد و جرياني لائيك است كه در جهت سلطه بر شريان‌هاي اقتصادي، سياسي جهان بشريت تلاش مي‌كند.

- اسرائيل تنها يكي از پروژه‌هاي صهيونيسم بين‌المللي در جهت تكميل سلطه اين جريان بر جهان اسلام محسوب مي شود و به هيچ وجه نمي‌توان صهيونيسم بين‌المللي را در رژيم صهيونيستي خلاصه كرد.

- مقاومت و مبارزه تنها راه نجات مستضعفان جهان از شر صهيونيسم بين المللي و عمال آن است.

مأموریت ها

ماموريت ها و وظايف اصلي جمعيت دفاع از ملت فلسطين به شرح زير است:

- رساندن پيام و مظلوميت مردم فلسطين به گوش جهانيان؛

- تلاش براي رشد معنوي، اخلاقي، فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي ملت فلسطين با تأكيد بر نقش جوانان، نوجوانان و نيروهاي مولد و تمهيد حضور گسترده و سامان يافته آنان در عرصه‌هاي مختلف احقاق حقوق ملت فلسطين؛

- كمك به تدوين دكترين تحقق آرمان‌هاي فلسطين، تبيين خطوط قرمز و منافع ملي ملت فلسطين؛

- افشـاي هويت رژيم صهيونيستي و نامشروع بودن آن و عدم امكان ملت‌سازي تحميلي اسرائيل و حمايت از موضع حضرت امام خميني(ره) مبني بر ضرورت نابودي رژيم صهيونيستي؛

- كمك به تجهيز مادي و امكانات عمومي براي تداوم حيات ملي مردم فلسطين اعم از اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي، فني و علمي؛

- كمك به رفع موانع سياسي و بهره گيري از فرصت‌هاي بين المللي براي احقاق حقوق مردم فلسطين؛

- پيگيري محاكمه سران جنايتكار رژيم صهيونيستي و جنايتكاران جنگي اسرائيلي در مراجع بين المللي؛

- افشا و مقابله با توطئه هاي استكبار جهاني به ويژه دولت آمريكا و صهيونيسم بين الملل در مورد فلسطين؛

- پشتيباني لازم از نيروهاي وفادار به آرمان هاي ملت فلسطين از طرق مختلف و از جمله سامان دادن تشكل‌هاي مختلف مردمي و غيردولتي به صورت مستقل يا وابسته؛

- تلاش براي تبيين پيام مبارزات ملت فلسطين از طريق اشاعه و ترويج آرمان‌ها و دستاوردهاي گوناگون براي نسل جوان ايران و جهان به زبان روز و علمي و مبارزه با آموزه‌هاي غلط و مفاهيم و تفكرات انحرافي؛

- حمايت و ايجاد ارتباط با تشكل هايي كه در ديگر كشورها به ويژه در كشورهاي اسلامي اصول و مرامنامه جمعيت را پذيرفته و قصد همكاري داشته باشند؛

- تأسيس رسانه هاي مناسب و روزآمد براي اطلاع رساني و اعلام نظرات جمعيت؛

آشنايي با واحدهاي ستادي جمعيت دفاع از ملت فلسطين:

در اين بخش با واحدهاي ستادي جمعيت دفاع از ملت فلسطين آشنايي پيدا مي کنيم تا شناخت بيشتر و بهتري نسبت به جمعيت دفاع از ملت فلسطين و زيرمجموعه هاي آن به‌دست آوريم.

كميسيون سياسي
اين كميسيون با برگزاري نشست هاي مستمر به بررسي تحولات و ارائه تحليل‌هاي هفتگي در مورد منطقه خاورميانه و فلسطين مي‌پردازد. برقراري ارتباط با سازمان هاي غير دولتي و شخصيت هاي خارجي و تدوين برنامه هاي همكاري و فعاليت‌هاي بين‌المللي جمعيت از جمله وظايف اين كميسيون است.

كميسيون فرهنگي
اين كميسيون تدوين اصول و سياست هاي فرهنگي جمعيت در جهت گسترش و تعميق شناخت صهيونيسم و درك پيچيدگي ها و تنوع روش ها و توطئه هاي آن در عرصه هاي فرهنگي و هنري و اشاعه فرهنگ مقاومت فلسطين را برعهده دارد.

كميسيون اقتصادي
بررسي وضعيت اقتصادي فلسطين و رژيم صهيونيستي و ارائه طرح براي تشكيل مجامع اقتصادي به منظور مقابله با صهيونيسم و نيز حمايت مردم مظلوم فلسطين از جمله اهداف اين كميسيون است.

كميسيون نيروي انساني
تبيين ملاك هاي جذب و پيگيري مراحل گزينش نيروهاي ستادي جمعيت، برعهده اين كميسيون است.

كميته حقوقي
دفاع از حقوق ملت فلسطين و بررسي موارد نقض حقوق آنان در عرصه بين المللي و مطالعه قطعنامه هاي سازمان ملل در مورد سرزمين هاي اشغالي و تلاش براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي در عرصه هاي بين المللي بر عهده اين كميته است.

کمیته بین الملل
پیگیری سازماندهی اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در حوزه حمایت از مسئله فلسطین و مقابله با صهیونیسم بین‌الملل در خارج از کشور، تحریم اسرائیل و صهیونیسم بین الملل.

خبرگزاري قدس
اين خبرگزاري كه در آبان ۱۳۸۰ تاسيس شد، آخرين اخبار و تحليل هاي سياسي را به صورت روزانه به زبان‌هاي فارسي،‌ انگليسي و عربي در مورد فلسطين و صهيونيسم تهيه و مخابره مي كند.

شاخه جوانان
تشكيل هسته هاي همياري جوانان و راه اندازي نمايشگاه هاي فرهنگي براي ترويج معارف فلسطين در شهرهاي مختلف از جمله فعاليت هاي اين شاخه به شمار مي رود و همچنين اين شاخه با فعاليت در كشورهاي منطقه خاورميانه، همكاري و حمايت تشكلهاي مردمي فعال در زمينه مبارزه با صهيونيسم و دفاع از فلسطين را در خارج از كشور برعهده دارد.

مركز اسناد و مطالعات راهبردي جمعيت
اين مركز در شهريور ۱۳۸۱ با راه اندازي سه واحد جمع آوري و ثبت اسناد، مطالعه و تحقيق و عرضه و اطلاع رساني فعاليت خود را آغاز کرده و مجموعه مناسبي براي پشتيباني پژوهشي و علمي در مورد فلسطين به شمار مي آيد. حمايت از پايان نامه هاي مرتبط با موضوع فلسطين و صهيونيسم شناسي و انتشار پژوهش ها و ويژه نامه در رويدادها و مناسبت ها و نيز راه اندازي كتابخانه تخصصي با موضوع فلسطين و جمع آوري كتاب هايي با زبانهاي مختلف از جمله فعاليتهاي اين مركز است.

انتشارات قبله اول
انتشار كتابهاي متعدد با موضوعات فلسطين و صهيونيسم جنايتكار به زبان هاي فارسي، انگليسي و عربي و انتشار ويژه نامه هايي با عناوين مختلف. (۸۷ عنوان)

بیانیه ها
در ادامه به چند بیانیه این سازمان مردم نهاد خواهیم پرداخت.

بیانیه جمعیت دفاع از ملت فلسطین سبعیت رژیم صهیونیستی با اسیران فلسطینی
جمعیت دفاع از ملت فلسطین با صدور بیانیه ای رفتار وحشیانه رژیم صهیونیستی با اسیران فلسطینی را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است :
“بار دیگر ددمنشی های رژیم صهیونیستی با نقص قوانین بین المللی موجب شهادت مبارزی دیگر از میان اسیران فلسطینی شد. تردیدی نیست مقابله با قدرت اشغالگر در قوانین بین المللی به عنوان دفاع مشروع پذیرفته شده است و قدرت اشغالگر می بایست مطابق کنوانسیون های بین المللی من جمله کنوانسیون های چهارگانه ژنو با سرزمین و مردم تحت اشغال رفتار کند. اما اسرائیل که حتی قطعنامه سازمان ملل متحد نیز آن را لااقل در بخشی از سرزمین فلسطین به عنوان اشغالگر می شناسد ، کلیه این کنوانسیون ها را نادیده گرفته و با حمله به مردم و ربودن افراد بی دفاع آنها را به زندان منتقل کرده و شرایط سختی را بر آنها تحمیل می کند.”

بیانیه به مناسبت شصت و پنجمین سالگرد روز نکبت فلسطین
جمعیت دفاع از ملت فلسطین به مناسبت یوم النکبه، روز نکبت فلسطین (روز اشغال سرزمین فلسطین) بیانیه ای صادر کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است:
“استعمارگر انگلیس در رأس آنهاست که سیاست و سلاح و نیروی نظامی و امنیتی و اقتصادی و فرهنگی آن و سپس دیگر دولت های مستکبر غربی و شرقی در خدمت این ظلم بزرگ بکار افتاد ملت بی پناه فلسطین در زیر چنگال بی رحم اشغالگران قتل عام و از خانه و کاشانه خود رانده شد. تا امروز هنوز یکصدم فاجعه انسانی و مدنی ای که بدست مدعیان تمدن و اخلاق در آن روزگار اتفاق افتاد به تصویر کشیده نشده و بهره ای از هنرهای رسانه ای و تصویری نیافته است اربابان عمده هنرهای سینمایی و رسانه ای و تلویزیون و مافیاهای فیلم سازی غربی این را نخواسته و اجازه آن را نداده اند. یک ملت در سکوت قتل عام و آواره و بی خانمان شد.”

بیانیه به مناسبت درگذشت ام الشهید فرحات
در بخشی از این بیانیه آمده است:
“جمعیت دفاع از ملت فلسطین درگذشت این مقاوم وعاشق اسلام و فلسطین را به همه مسلمانان خصوصا جامعه مقاوم و مبارز فلسطین به ویژه حرکت اسلامی حماس تسلیت گفته و برای روح بلند و عاشقش آرامش ابدی در جنت موعود طلب می کند. بی تردید او را در آزادی وعده داده شده فلسطین سهمی است که همه مقاوم پیشگان از آن بهره مند بوده و ذلیلان سازش از آن محروم هستند. روحش شاد و راهش پر رهرو باد.”

وب‌سایت جمعیت دفاع از مردم فلسطین به آدرس http://www.pngo.ir بوده است. 

منبع: جبهه جهانی مستضعفین