۱۷:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۲

آشنایی با جمعیت دفاع از ملت فلسطین

جمعیت دفاع از ملت فلسطین تشکلی غیر دولتی است که با هدف پاسداري از اصول، ارزش‌ها و آرمان‌های حضرت امام خميني(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامي پیرامون فلسطين به عنوان آرمان مشترك امت اسلامي فعالیت می‌کند.

جمعیت دفاع از ملت فلسطینجمعیت دفاع از ملت فلسطین تشکلی غیر دولتی است که موضوع اصلی فعالیت‌های خود را دفاع از مردم مظلوم فلسطین در مقابل ظلم رژیم صهیونیستی و نظام سلطه غربی قرار داده است.

طبق ماده ۱۳ اساس‌نامه جمعیت دفاع از ملت فلسطین، رسالت این جمعیت پاسداری از اصول، ارزش‌ها و آرمان‌های حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه‌ای در مورد فلسطین به عنوان آرمان مشترک امت اسلامی و حمایت از مبارزات ملت فلسطین است.

این تشکل تمام تلاش خود را برای دستیابی به اهداف کلان زیر به کار می‌بندد:
– آزاد سازی قدس شریف؛
– توانمندسازی ملت فلسطین برای بازگشت به سرزمین مادری خویش؛
– تشکیل حکومت مستقل فلسطینی مبتنی بر خواست فلسطینیان اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی؛
– جلب حمایت مردم ایران و جهان و دولت‌ها و پیگیری مطالبات مردم فلسطین در مجامع بین‌المللی برای احقاق حقوق مادی و معنوی آنان؛
– محاکمه جنایتکاران صهیونیست در مراجع صالحه و مقابله با توطئه‌های حامیان بین‌المللی رژیم صهیونیستی بویژه دولت آمریکا و صهیونیسم جهانی؛

«جمعیت دفاع از ملت فلسطین» بنا بر اساسنامه خود، در چهار زمینه فلسطین، صهیونیسم، رژیم صهیونیستی، جبهه مقاومت فعالیت می کند و مبانی نظری و عملی خود را به شرح ذیل اعلام کرده است:

– قضیه فلسطین، نه «مناقشه اسرائیل و فلسطین» یا «مناقشه اعراب و اسرائیل» یا مناقشه «اعراب و یهود» بلکه جنگ تمام عیار “مستضعفان” جهان با صهیونیسم بین الملل در خاکریز فلسطین است.

– صهیونیسم نه تنها با یهودیت بلکه با هیچ دینی ارتباط ندارد و جریانی لائیک است که در جهت سلطه بر شریان‌های اقتصادی، سیاسی جهان بشریت تلاش می‌کند.

– اسرائیل تنها یکی از پروژه‌های صهیونیسم بین‌المللی در جهت تکمیل سلطه این جریان بر جهان اسلام محسوب می شود و به هیچ وجه نمی‌توان صهیونیسم بین‌المللی را در رژیم صهیونیستی خلاصه کرد.

– مقاومت و مبارزه تنها راه نجات مستضعفان جهان از شر صهیونیسم بین المللی و عمال آن است.

مأموریت ها

ماموریت ها و وظایف اصلی جمعیت دفاع از ملت فلسطین به شرح زیر است:

– رساندن پیام و مظلومیت مردم فلسطین به گوش جهانیان؛

– تلاش برای رشد معنوی، اخلاقی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی ملت فلسطین با تأکید بر نقش جوانان، نوجوانان و نیروهای مولد و تمهید حضور گسترده و سامان یافته آنان در عرصه‌های مختلف احقاق حقوق ملت فلسطین؛

– کمک به تدوین دکترین تحقق آرمان‌های فلسطین، تبیین خطوط قرمز و منافع ملی ملت فلسطین؛

– افشـای هویت رژیم صهیونیستی و نامشروع بودن آن و عدم امکان ملت‌سازی تحمیلی اسرائیل و حمایت از موضع حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر ضرورت نابودی رژیم صهیونیستی؛

– کمک به تجهیز مادی و امکانات عمومی برای تداوم حیات ملی مردم فلسطین اعم از اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، فنی و علمی؛

– کمک به رفع موانع سیاسی و بهره گیری از فرصت‌های بین المللی برای احقاق حقوق مردم فلسطین؛

– پیگیری محاکمه سران جنایتکار رژیم صهیونیستی و جنایتکاران جنگی اسرائیلی در مراجع بین المللی؛

– افشا و مقابله با توطئه های استکبار جهانی به ویژه دولت آمریکا و صهیونیسم بین الملل در مورد فلسطین؛

– پشتیبانی لازم از نیروهای وفادار به آرمان های ملت فلسطین از طرق مختلف و از جمله سامان دادن تشکل‌های مختلف مردمی و غیردولتی به صورت مستقل یا وابسته؛

– تلاش برای تبیین پیام مبارزات ملت فلسطین از طریق اشاعه و ترویج آرمان‌ها و دستاوردهای گوناگون برای نسل جوان ایران و جهان به زبان روز و علمی و مبارزه با آموزه‌های غلط و مفاهیم و تفکرات انحرافی؛

– حمایت و ایجاد ارتباط با تشکل هایی که در دیگر کشورها به ویژه در کشورهای اسلامی اصول و مرامنامه جمعیت را پذیرفته و قصد همکاری داشته باشند؛

– تأسیس رسانه های مناسب و روزآمد برای اطلاع رسانی و اعلام نظرات جمعیت؛

آشنایی با واحدهای ستادی جمعیت دفاع از ملت فلسطین:

در این بخش با واحدهای ستادی جمعیت دفاع از ملت فلسطین آشنایی پیدا می کنیم تا شناخت بیشتر و بهتری نسبت به جمعیت دفاع از ملت فلسطین و زیرمجموعه های آن به‌دست آوریم.

کمیسیون سیاسی
این کمیسیون با برگزاری نشست های مستمر به بررسی تحولات و ارائه تحلیل‌های هفتگی در مورد منطقه خاورمیانه و فلسطین می‌پردازد. برقراری ارتباط با سازمان های غیر دولتی و شخصیت های خارجی و تدوین برنامه های همکاری و فعالیت‌های بین‌المللی جمعیت از جمله وظایف این کمیسیون است.

کمیسیون فرهنگی
این کمیسیون تدوین اصول و سیاست های فرهنگی جمعیت در جهت گسترش و تعمیق شناخت صهیونیسم و درک پیچیدگی ها و تنوع روش ها و توطئه های آن در عرصه های فرهنگی و هنری و اشاعه فرهنگ مقاومت فلسطین را برعهده دارد.

کمیسیون اقتصادی
بررسی وضعیت اقتصادی فلسطین و رژیم صهیونیستی و ارائه طرح برای تشکیل مجامع اقتصادی به منظور مقابله با صهیونیسم و نیز حمایت مردم مظلوم فلسطین از جمله اهداف این کمیسیون است.

کمیسیون نیروی انسانی
تبیین ملاک های جذب و پیگیری مراحل گزینش نیروهای ستادی جمعیت، برعهده این کمیسیون است.

کمیته حقوقی
دفاع از حقوق ملت فلسطین و بررسی موارد نقض حقوق آنان در عرصه بین المللی و مطالعه قطعنامه های سازمان ملل در مورد سرزمین های اشغالی و تلاش برای محکوم کردن رژیم صهیونیستی در عرصه های بین المللی بر عهده این کمیته است.

کمیته بین الملل
پیگیری سازماندهی اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در حوزه حمایت از مسئله فلسطین و مقابله با صهیونیسم بین‌الملل در خارج از کشور، تحریم اسرائیل و صهیونیسم بین الملل.

خبرگزاری قدس
این خبرگزاری که در آبان ۱۳۸۰ تاسیس شد، آخرین اخبار و تحلیل های سیاسی را به صورت روزانه به زبان‌های فارسی،‌ انگلیسی و عربی در مورد فلسطین و صهیونیسم تهیه و مخابره می کند.

شاخه جوانان
تشکیل هسته های همیاری جوانان و راه اندازی نمایشگاه های فرهنگی برای ترویج معارف فلسطین در شهرهای مختلف از جمله فعالیت های این شاخه به شمار می رود و همچنین این شاخه با فعالیت در کشورهای منطقه خاورمیانه، همکاری و حمایت تشکلهای مردمی فعال در زمینه مبارزه با صهیونیسم و دفاع از فلسطین را در خارج از کشور برعهده دارد.

مرکز اسناد و مطالعات راهبردی جمعیت
این مرکز در شهریور ۱۳۸۱ با راه اندازی سه واحد جمع آوری و ثبت اسناد، مطالعه و تحقیق و عرضه و اطلاع رسانی فعالیت خود را آغاز کرده و مجموعه مناسبی برای پشتیبانی پژوهشی و علمی در مورد فلسطین به شمار می آید. حمایت از پایان نامه های مرتبط با موضوع فلسطین و صهیونیسم شناسی و انتشار پژوهش ها و ویژه نامه در رویدادها و مناسبت ها و نیز راه اندازی کتابخانه تخصصی با موضوع فلسطین و جمع آوری کتاب هایی با زبانهای مختلف از جمله فعالیتهای این مرکز است.

انتشارات قبله اول
انتشار کتابهای متعدد با موضوعات فلسطین و صهیونیسم جنایتکار به زبان های فارسی، انگلیسی و عربی و انتشار ویژه نامه هایی با عناوین مختلف. (۸۷ عنوان)

بیانیه ها
در ادامه به چند بیانیه این سازمان مردم نهاد خواهیم پرداخت.

بیانیه جمعیت دفاع از ملت فلسطین سبعیت رژیم صهیونیستی با اسیران فلسطینی
جمعیت دفاع از ملت فلسطین با صدور بیانیه ای رفتار وحشیانه رژیم صهیونیستی با اسیران فلسطینی را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است :
“بار دیگر ددمنشی های رژیم صهیونیستی با نقص قوانین بین المللی موجب شهادت مبارزی دیگر از میان اسیران فلسطینی شد. تردیدی نیست مقابله با قدرت اشغالگر در قوانین بین المللی به عنوان دفاع مشروع پذیرفته شده است و قدرت اشغالگر می بایست مطابق کنوانسیون های بین المللی من جمله کنوانسیون های چهارگانه ژنو با سرزمین و مردم تحت اشغال رفتار کند. اما اسرائیل که حتی قطعنامه سازمان ملل متحد نیز آن را لااقل در بخشی از سرزمین فلسطین به عنوان اشغالگر می شناسد ، کلیه این کنوانسیون ها را نادیده گرفته و با حمله به مردم و ربودن افراد بی دفاع آنها را به زندان منتقل کرده و شرایط سختی را بر آنها تحمیل می کند.”

بیانیه به مناسبت شصت و پنجمین سالگرد روز نکبت فلسطین
جمعیت دفاع از ملت فلسطین به مناسبت یوم النکبه، روز نکبت فلسطین (روز اشغال سرزمین فلسطین) بیانیه ای صادر کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است:
“استعمارگر انگلیس در رأس آنهاست که سیاست و سلاح و نیروی نظامی و امنیتی و اقتصادی و فرهنگی آن و سپس دیگر دولت های مستکبر غربی و شرقی در خدمت این ظلم بزرگ بکار افتاد ملت بی پناه فلسطین در زیر چنگال بی رحم اشغالگران قتل عام و از خانه و کاشانه خود رانده شد. تا امروز هنوز یکصدم فاجعه انسانی و مدنی ای که بدست مدعیان تمدن و اخلاق در آن روزگار اتفاق افتاد به تصویر کشیده نشده و بهره ای از هنرهای رسانه ای و تصویری نیافته است اربابان عمده هنرهای سینمایی و رسانه ای و تلویزیون و مافیاهای فیلم سازی غربی این را نخواسته و اجازه آن را نداده اند. یک ملت در سکوت قتل عام و آواره و بی خانمان شد.”

بیانیه به مناسبت درگذشت ام الشهید فرحات
در بخشی از این بیانیه آمده است:
“جمعیت دفاع از ملت فلسطین درگذشت این مقاوم وعاشق اسلام و فلسطین را به همه مسلمانان خصوصا جامعه مقاوم و مبارز فلسطین به ویژه حرکت اسلامی حماس تسلیت گفته و برای روح بلند و عاشقش آرامش ابدی در جنت موعود طلب می کند. بی تردید او را در آزادی وعده داده شده فلسطین سهمی است که همه مقاوم پیشگان از آن بهره مند بوده و ذلیلان سازش از آن محروم هستند. روحش شاد و راهش پر رهرو باد.”

وب‌سایت جمعیت دفاع از مردم فلسطین به آدرس http://www.pngo.ir بوده است. 

منبع: جبهه جهانی مستضعفین

۱ دیدگاه

  1. لیلا زاهدی :

    من نظر خاصی ندارم.داستان کوتاه دارم درباره ی فلسطین.همکاری جهت چاپ می کنید یا نه؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*